Alfa Digital Reklamcılık A.Ş.
Villa Kiralık
Villa Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
14 Nisan 2021
Villa Kiralık

Villa Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son yıllarda birçok kişi özellikle yaz aylarında, tatile çıkarken villa kiralamaktadır. Uzun dönemli tatillerde daha da avantajlı olan villa kiralama gittikçe yaygınlaşan bir durum haline gelmiştir. Villa kiralamanın birçok avantajı vardır. Hele ki ev ortamından kolay kolay ayrılamayan insanlar için, kiralık villanın sağlayacağı konfor olumlu bir etki yaratacaktır.

Kimilerinin tatile ve yolculuğa çıkmak için tek ihtiyacı olan sırt çantasıdır. Nerede ve nasıl konaklayacakları onların önceliği değildir. Onlar daha çok görecekleri yerleri düşünen, maceracı kişilerdir.

Kimiler ise ev konforundan kolay kolay ayrılamaz. Konaklama, tuvalet, banyo, temizlik, yemek gibi birçok farklı faktörü diğerlerinden daha fazla düşünür. Böyle kişiler için otelde, pansiyonda kalmak oldukça zordur. Tüm bu koşullar gözlerinde gittikçe büyür ve o beklenen tatil bütün bunları düşünmekten keyifsiz bir sürece dönüşür.

Eğer sizde yaşam alanınız konusunda titiz olanlardansanız, bir tatil villası kiralamak yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Temizliğinden daha emin olabileceğiniz ve yabancılarla paylaşmayacağınız bu alan, size daha iyi hissettirecektir.

Villa Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Villa kiralamak oldukça kolay bir süreçtir. Ancak kiralama süreciniz boyunca işlerinizi kolaylaştıracak, dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Villa kiralarken dikkat edilmesi gerekenler aslında tahmin edebileceğiniz gibi daha çok güvenlik, kapasite ve konumla ilgili konulardır.

1. Güvenlik

Günümüzde en trend tatil türü olan villa tatili gittikçe yaygınlık kazanmıştır. Özellikle daha kendi içinde, ev konforunda, sessiz ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk düşünmesi gereken seçenek kiralık villalardır.

Bize göre villa kiralarken dikkat etmeniz gereken ilk şey ise güvenlik. İlk olarak villa kiralamak istediğiniz bölgedeki firmaların listesini yapmalısınız. Bu firmalardan hangilerinin daha güvenilir olduğuna ise titizlikle karar vermelisiniz.

Kimi zaman villa kiralamak üzerine sahte siteler açılmış olabiliyor. Bu gibi durumlarda boş yere parasını kaybeden birçok kişi olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için firmaların iletişim bilgilerini dikkatle incelemeli ve mümkünse yüz yüze görüşmelisiniz.

Yüz yüze görüşme fırsatınız yoksa da, muhakkak telefonla da iletişim kurmalı, yapacağınız anlaşmanın tüm detaylarına hakim olmalısınız. Haklarınızın korunduğuna emin olmadan herhangi bir işlem yapmamaya dikkat etmelisiniz. Böylece dolandırıcılardan kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz.

2. Oda Kapasitesi

Önünüzdeki kiralık villa alternatiflerinde ihtiyacınıza uygun ve kendinize göre bir seçim yapabilmek için araştırmanız boyunca villa bilgilerini dikkatle okumalısınız. Kaliteli firmalar web sitelerinde villaların oda bilgilerini ve kapasitelerini detaylıca paylaşır. Ancak kimi firmalarda tüm bu detaylar daha eksik olabilir.

Firmaların eksik kaldığı noktalarda bilgilerinizi tamamlamak için, firmanın iletişim bilgilerinden onlara ulaşarak öğrenemediğiniz detaylar hakkında sorular sorabilir ve netleşebilirsiniz. Eğer görerek seçme şansınız yoksa ve internet üzerinden karar vermek zorundaysanız, odalar ve koşullar hakkında olabildiğince bilgi toplamalısınız.

Oda bilgilerine ek olarak, eğer villada fazla kişi kalacaksa, yatak kapasitesi hakkında ek bilgi almanızı öneririz. Çünkü kimi zaman oda sayısı çok olsa dahi yatak kapasitesi sizin için yeterli olmayabilir.

3. Villanın Fotoğrafları Var mı?


Özellikle yazlık villa kiralarken nelere dikkat edilmeli, özellikle de internet üzerinden seçim yapılacaksa hangi detaylar muhakkak bilinmeli noktasında, en dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi fotoğraflar. Eğer bakmakta olduğunuz firmanın web sitesinde villaların yeterli fotoğrafı yoksa, biraz daha mesafeli yaklaşabilirsiniz.

Tüm odaların ve tüm bölümlerin güzelce çekilmiş olduğu ilanlar sizin için çok daha iyi seçenekler olacaktır. Fotoğrafların yeniliği de dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta. Eğer bir ilanda yeterli fotoğraf yoksa, ya da odaların belirli bölümleri çekilmediyse bu riskli bir durum olabilir. Bu sebeple konaklayacağınız villayı seçerken, sitedeki fotoğraf zenginliğine muhakkak dikkat etmelisiniz.

4. Konum

Diğer tüm detaylar düşünüldüğünde villanın konumu çoğu zaman göz ardı edilen, gözden kaçan bir faktör olabiliyor. Oysa bu konforunuzu ve tatilinizi son derece etkileyecek bir konu. Elbette tatil beklentinize göre konuma verdiğiniz değer değişiklik gösterebilir.

Ancak sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız villanızın şehir merkezinden uzakta olduğuna emin olmalısınız. Ya da daha doğayla iç içe bir alanda olmak istiyorsanız muhakkak villanın konumuna ve çevrenin nasıl göründüğüne detaylıca bakmalısınız.

İnternet üzerinden villa seçimi yapıldığında villanın içi hakkında detaylı bilgi toplanabiliyor. Ancak ne yazık ki kimi zaman çevre hakkında hiçbir bilgi edinmemiş kişiler daha sonra hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Bu nedenle çevrenizin nasıl olduğu sizin için önem taşıyan bir konuysa, muhakkak villanın konum bilgilerini net bir şekilde öğrenmeli ve etrafınızın nasıl olduğuna dair bir araştırma yapmalısınız.

Plaja mı yakın olmak istersiniz? Merkeze kolayca gitmek mi? Yoksa daha tenya ve sessiz bir bölge mi? Bütün bunlar konusunda hayal kırıklığına uğramamak için villanızın konumuna dikkat edin.

5. Havuzlu mu Havuzsuz mu?

Villada havuz bulunması kimileri için son derece önemli bir kriterdir. Eğer tatilinizi daha çok kendi alanınızda geçirmek istiyorsanız havuzunuz olması sizin için iyi olacaktır. Ancak daha çok denize gitmeyi tercih edecekseniz, havuz aslında sizin için o kadar da önemli değil demektir.

Kiralık villa seçerken fiyattan da tasarruf edebilmek adına bütün bunlara karar vermeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü havuzu olmayan villaların kiraları çoğu zaman çok daha uygun olabilmektedir. Örneğin plaja yakın bir villa tercih ettiyseniz, havuz sizin için gerekli bir unsur olmayabilir. Bütün bunları düşünerek karar vermelisiniz.

6. Villa Fiyatları

İlk etapta villa kiralamak size çok uçuk bir fikir gibi gelebilir. Ya da bütçenizin yeterli olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak kiralık villa konsepti ülkemizde gittikçe yaygınlaşan bir duruma dönüştü. Seçenekleriniz oldukça fazla. Bu nedenle bütçenize uygun bir villa bulma ihtimaliniz aslında oldukça yüksek.

Villa fiyatları birçok farklı değişkene göre artıp azalabiliyor. Örneğin konaklama süreniz, site içi olup olmaması, oda sayısı/kapasite, havuz, bahçe, plaja yakınlık gibi birçok unsur kira fiyatlarında farklılıklara sebep oluyor. Rakamlar hakkında net bilgilere ulaşabilmek için seçtiğiniz villa hakkında firmayla görüşmelisiniz.

Elbette firmaların da marka değeri ve prestiji villa fiyatlarına yansıyan bir unsur. Tüm bunlar doğrultusunda size en uygun villa için kriterlerinizi belirleyebilir ve belki çok fazla önemsemediğiniz detaylardan vazgeçerek, çok daha uygun fiyata bir villa kiralayabilirsiniz.

Dileriz bütçenize uygun bir villayı kolayca bulur ve keyifli bir tatil geçirirsiniz.